Wraz z początkiem jesieni zadajemy sobie pytanie co zrobić ze spadającymi liśćmi? Część świdniczan odwozi je do specjalnych kontenerów na odpady zielone, inni postanowili przystąpić do ich kompostowania, by użyć powstałego w ten sposób materiału biologicznego jako wyjątkowo żyznego podłoża do uprawy roślin.
Dla ułatwienia mieszkańcom tego wyboru, miasto prowadzi program bezpłatnego użyczania ekokompostowników. Kolejna partia, w liczbie 14 szt. o pojemności 720 l, czeka na odbiór w Referacie Ekologii i Zieleni Urzędu Miasta Świdnik.
O udostępnieniu ekokompostowników będzie decydowała kolejność złożenia wniosku.
By dołączyć do grona chętnych należy pobrać w kancelarii Urzędu Miasta Świdnik lub pod linkiem
https://umswidnik.bip.lubelskie.pl/index.php?id=974 formularz wniosku, wypełnić i złożyć osobiście, drogą elektroniczną lub za pośrednictwem poczty w urzędzie. O terminie podpisania umowy i wydania ekokompostownika, osoby, które złożyły wniosek będą informowane telefonicznie, bądź pocztą elektroniczną.
O ekokompostowniki mogą ubiegać się posiadacze domków jednorodzinnych z działkami umożliwiającymi ustawienie pojemników w sposób niesprawiający uciążliwości mieszkańcom, jak również sąsiadom. Wymagana jest również możliwość zagospodarowania wytworzonego kompostu. Należy także złożyć deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Dodatkowo urzędnicy sprawdzą, czy wnioskodawca nie zalega z tymi opłatami.
Po 12 miesiącach Straż Miejska sprawdzi, czy pojemnik jest użytkowany zgodnie
z przeznaczeniem. Po dwóch latach ekokompostownik przechodzi bezpłatnie na własność użytkownika.
Konkretną korzyścią posiadania ekokompostownika jest obniżenie opłaty za zagospodarowanie odpadów komunalnych o 4 zł miesięcznie na każdą zgłoszoną osobę.