Regionalny Program Operacyjny Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013
Priorytet/
Działanie
Priorytet 6. – Środowisko i Czysta Energia
Działanie 6.2. – Energia przyjazna środowisku
Tytuł projektu
Świdnik przyjazny środowisku
Okres realizacji
IV 2012–XII 2015
Koszt całkowity projektu
3 348 341,37 zł
Koszt kwalifikowany projektu
3 031 407,62 zł
Dofinansowanie
2 576 696,47 zł – Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego
Cele projektu
Zwiększenie poziomu wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenie Świdnika przyczyniające się do poprawy jakości życia, stanu środowiska naturalnego oraz polepszenia stanu wiedzy na temat ekologii wśród mieszkańców. Ograniczenie nadmiernej emisji zanieczyszczeń do powietrza związanej z przygotowaniem c.w.u. w budynkach prywatnych i wytwarzaniem energii elektrycznej. Zwiększenie wykorzystania energii ze źródeł odnawialnych.
Streszczenie projektu
W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:
Montaż 264 instalacji solarnych do przygotowania ciepłej wody użytkowej w budynkach mieszkalnych na terenie Świdnika – całość prac w 2015 r. Na podstawie ankiet od osób deklarujących udział w części projektu dot. kolektorów słonecznych zebrano dane dotyczące liczby osób zamieszkujących w budynkach zgłoszonych do projektu. Pomiędzy mieszkańcami zgłaszającymi chęć uczestnictwa w projekcie i Gmina Miejską Świdnik zostały podpisane umowy. Ustalona została liczba zestawów solarnych składających się z 2 paneli słonecznych i zbiornika 200 l, 3 paneli słonecznych i zbiornika 300 l oraz 4 paneli słonecznych i zbiornika 400 l. Montaż zestawów poprzedzała wizja lokalna w miejscu lokalizacji zestawu.
Budowę 40 punktów oświetlenia hybrydowego przy ul. Nadleśnej i okolicach – 10 lamp postawiono w 2012 r., 30 lamp w 2015 r. Lampa oświetlenia hybrydowego jest wyposażona w system, który pozwala na autonomiczne zasilanie oprawy oświetleniowej. Każdy słup wyposażony jest w dwa ogniwa fotowoltaiczne, mini turbinę wiatrową oraz oprawę oświetleniową. Hybrydowe oświetlenie uliczne wykorzystuje energię elektryczną powstałą z energii słonecznej (za pomocą paneli słonecznych) oraz energii wiatru (przy użyciu turbin wiatrowych). Lampy wyposażone są w bezobsługowe żelowe akumulatory, które gromadzą energię w ciągu dnia. W przypadku niskiego nasłonecznienia i braku wiatru, zgromadzona energia wystarczy na zasilanie źródła światła nawet przez okres 5 dni.